جراحی زیبایی چانه

جراحی زیبایی چانه


جراحی زیبایی صورت

جراحی زیبایی چانه

جراحی زیبایی چانه منتوپلاستی یا جنیوپلاستی به جراحی زیبایی چانه گفته میشود که برای بهبود شکل و اندازه چانه صورت میگیرد. ماهیت نرم استخوانهای کودکان اصلی ترین عامل بد شکلیهای چانه است. همچنین عادات بد غذا خوردن و ناهنجاری های رشد استخوان فک یا ماندیبل میتوانند منجر به بد شکل شدن چانه شوند. نتیجه آن ممکن است فرو رفتگی خفیف تا شدید ناحیه چانه باشد.

این نوع جراحی زیبایی صورت که بر روی چانه انجام می شود ،  بد شکلی ها را اصلاح کرده و مطابق با خواسته بیمار آن را زیباتر میکند. از نظر تکنیکی برجسته کردن چانه تنها یکی از عملهایی است که ممکن است در منتوپلاستی انجام شود.

چرا جراحی زیبایی چانه انجام میشود؟

به طور کلی منتوپلاستی به چند دلیل ممکن است انجام شود که متداولترین آنها به صورت زیر است:

  • برای اصلاح بد شکلی چانه که به واسطه ناهنجاریهای رشدی در استخوانهای فک اتفاق افتاده است. گاهی اوقات استخوانهای فک در یک طرف صورت به رشد خود ادامه میدهند اما در طرف دیگر رشد نمیکنند که نتیجه آن عدم تقارن صورت است. در موارد دیگر ممکن است یک بخش از استخوان فک از دست برود. این وضعیت به عنوان آژنز مادرزادی (congenital agenesis) فک شناخته میشود.
  • برای تغییر شکل چانه که با اجزای دیگر صورت تناسب ندارد.
  • به عنوان بخشی از جراحی تغییر ویژگیهای جنسیتی. اندازه و شکل چانه و خط فک در مردان و زنان تا حدی تفاوت دارد. برخی افراد ترجیح میدهند جراحی زیبایی چانه را برای افزایش ویژگیهای جنسیتی خود انجام دهند.
  • به عنوان بخشی از بازسازی سر و صورت که پس از جراحی سرطان یا جراحات دیگر صورت میگیرد.
  • به عنوان بخشی از جراحی ارتوگناتیک. جراحی ارتوگناتیک شامل تغییر موقعیت استخوانهای صورت به منظور اصلاح تغییر شکلهایی است که بر توانایی تکلم یا جویدن بیمار تاثیر میگذارد.

جراحی چانه

انواع منتوپلاستی (جراحی زیبایی چانه)

  • یکی از متداولترین روشهای منتوپلاستی برجسته کردن چانه است. این کار با استفاده از ایمپلنت انجام میشود. اکثر افراد به خصوص افراد مسن تر استخوان فکشان ساییده و استخوان چانه شان کوچک میشود. در این سنین مواد معدنی بیشتری از استخوان جدا میشود و بدن این وضعیت را نمیتواند ترمیم کند. نتیجه این است که ناحیه چانه کوچکتر و فرو رفته تر میشود و چربی در زیر چانه تجمع میکند. جراح با انجام لیپوساکشن جزئی، چربیهای زیر چانه را برداشته و سپس ایمپلنت جایگذاری میکند. این ایمپلنت ها حجم بهتری به چانه میدهند و چهره فرد را جوانتر نشان میدهند.

یک راه دیگر اصلاح پسروی چانه، جلو کشیدن استخوان است. این کار با برداشتن یک قطعه از استخوان چانه از طریق استئوتومی و انتقال آن به موقعیت بهتر انجام میشود. جراح استخوان را با تیتانیوم و پیچهای تیتانیومی در جای خود تثبیت میکند. این عمل تهاجمی تر از روش پیشین است اما نتایج آن دائمی است.

  • منتوپلاستی برای کوچک کردن چانهنیز انجام میشود اما موارد برجسته کردن چانه بیشتر است که نشان میدهد میکروجنیا یا کوچکی چانه یکی از شایعترین مشکلات چانه است. جراحی کوچک کردن چانه ممکن است به صورت کوچک کردن مستقیم باشد که در آن جراح، برشی در زیر چانه یا داخل دهان ایجاد میکند و استخوان اضافی را از چانه خارج میکند. همچنین ممکن است جنیوپلاستی استخوانی یا اسلایدینگ انجام شود که مشابه برجسته کردن چانه به روش جلو کشیدن استخوان است با این تفاوت که قطعه استخوانی که از جای خود بریده میشود، به موقعیت عقب تر منتقل و تثبیت میشود.

بسیاری از مواقع ممکن است جراح توصیه کند جراحی زیبایی چانه همراه با رینوپلاستی انجام شود تا اعضای صورت تعادل داشته و هارمونی و زیبایی بهتری پیدا کنند چرا که ممکن است با تغییرات چانه، بینی بزرگتر یا کوچکتر از پیش به نظر برسد.